.
Sennik
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  X  Y  Z

Krótki wstęp

    Od wieków ludzie zadają sobie pytanie: Skąd się biorą sny i jakie mają one znaczenie? Starożytne kultury pierwotne przypisywały snom bardzo duże znaczenie. Niektóre z nich uważały nawet, że wydarzenia w snach są równie realne jak rzeczywistość, a inne wiązały powstawanie snów z efektem działalności sił nadprzyrodzonych!

    Ponieważ sny rodzą się w podświadomości, ich rozszyfrowanie może być pomocne w zrozumieniu samego siebie. Także senniki próbują tłumaczyć podstawowe symbole występujące w snach, jednak dokonana na ich podstawie interpretacja musi być powiązana o ogólną sytuacją śniącego i każdy sen należy interpretować oddzielnie. Nie ma jednoznacznej recepty jak należy odczytywać poszczególne symbole, jednak zamieszczony tutaj sennik będzie miejmy nadzieję pomocną lekturą, do przeczytania której gorąco zachęcamy.

 

Znaczenie snów

    Sen jest bardzo zdrowy dla człowieka - podczas snu uaktywnia się nasz układ odpornościowy. Sen jest czasem odpoczynku, odprężenia i relaksu zarówno fizycznego jak i umysłowego. Określa się go jako fizjologiczny stan występujący w regularnych odstępach czasu, w którym świadomość w znacznej części lub zupełnie zanika. Za bezpośrednią przyczynę snu uważa się zmęczenie ośrodków nerwowych, względnie czynność specjalnych ośrodków nerwowych snu, które działają okresowo.

    Początkowo sen jest najgłębszy, potem głębokość snu obniża się. Potrzeba snu jest większa w młodym wieku, zaś z czasem zaczyna się obniżać. Niektóre nasze zmysły podczas snu pozostają czynne (np. zmysł słuchu, powonienia) tak, że zapach spalenizny może wywołać sen o niebezpieczeństwie pożaru, a wszelkie dźwięki dochodzące dośpiącego przełożą się na elementy snu.     Według psychologów sny to nic innego jak marzenia senne i są wyrazem życzeń jakie żywimy na jawie. W nocy inna jest aktywność mózgu i nasza świadomość nie zajmuje się analizowaniem rzeczywistości. Następuje wyciszenie i do głosu dochodzą nasze marzenia i wspomnienia. Trudno jednak dać jednoznaczną odpowiedź czym jest sen, gdyż zjawiskiem tym zaczęto się interesować dopiero od niedawna.

Tłumaczenie snów

    Od bardzo dawna ludzie przypisywali snom ogromne znaczenie. Ich interpretacją zajmowali się wróżbici, magowie i kapłani. Senniki znane były już w starożytności, kiedy to tłumaczenie snów (oneiromancja) odgrywało wielką rolę w przepowiadaniu przyszłości. Opierało się ono na wierzeniu, że we śnie dusza opuszcza ciało i od duchów zmarłych otrzymuje proroctwa. Należało ono do obowiązków kapłańskich, podobnie jak dziś u ludów pierwotnych. Tłumaczenie snów odgrywało znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji politycznych i osobistych oraz w inspiracjach twórczych. W zracjonalizowanym świecie przywiązywanie wagi do znaczenia snów uważane było za zabobon.

    W dzisiejszych czasach obserwuje się powrót do analizowania marzeń sennych. Większość z nas w większym lub mniejszym stopniu stara się wyjaśnić treść wyśnionych zdarzeń. W oparciu o konkretny sen staramy się uzyskać informację o tym, co może się nam przytrafić i co nas czeka. Niniejsza symbolika snów będzie być może w stanie pomóc odczytać niektóre znaczenia, towarzysząca nam w naszych snach.

    Pomimo iż przedstawione tu tłumaczenia opierają się na doświadczeniach starożytnych kultur, nie powinniśmy jednak brać wszystkich przepowiedni zbyt serio. Traktujmy nasze sny z pewnym dystansem i sprawmy, by owe przepowiednie były jedynie wskazówką w naszym postępowaniu, nie zaś bezbłędną wyrocznią, którą należy się kierować w naszym życiu.

  Copyright 2004 - 2007 © Fajowe - wszystkie prawa zastrzeżone.
.
Stronę monitoruje stat24
Do poprawnego odtwarzania plików potrzebujesz: Java Macromedia Flash Macromedia Shockwave
KONTAKT: fajowe(małpa)op.pl
Tapety i zdjęcia są własnością ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jeżeli jesteś autorem zdjęć/tapet  i zabraniasz publikacji
 ich na tej stronie, skontaktuj się z administratorem w celu ich usunięcia.

 Gry Online  Gry Online  Tapety  Gry Online  Smieszne filmy  Gry On-line  Wygaszacze ekranu  Gry On-line  Programy  Gry online